MOTİVASYON

Motivasyona Farklı Bir Bakış

      Motivasyon diyince aklımıza ilk gelen genelde bir şeyi yapma isteği ve hevesidir. Fakat motivasyonu bu kadar basite indirmek yanlış olacaktır. Motivasyon için kişiyi harekete geçiren itici güç diyebiliriz. Kişiye ilham verir, değişim için teşvik eder.

İki ana motivasyon türünden bahsedebiliriz. Bunlar içsel ve dışsal motivasyondur. Dışsal motivasyon sizi para veya övgü gibi dışsal ödüllerle motive eden motivasyon türüdür. İşten çıkarılma, sınavdan kalma gibi korkuya dayalı düşünceler de bu motivasyon türüne dahil edilebilir. İçsel motivasyon için içsel ödüllere dayalı motivasyon diyebiliriz. Açıklamak gerekirse, kendiniz için kıymetli olan durumlar veya sevdiklerinizin hayatlarını olumlu etkileyecek durumlar için motive olmanız anlamına gelir. Bu sebeple içsel motivasyon, dışsal motivasyona göre daha sürdürülebilirdir. Fakat bu yazıda motivasyona daha farklı bir açıdan bakacağız.

          Her gün düzenli spor yapanları düşünelim. Sizce her sabah spor yapmak onlar için kolay mı? veya her seferinde istekliler mi? Yoksa yorulacaklarını bilmelerine, isteksizliklerine rağmen devamlılık mı sağlıyorlar? İşte bu örnekte motivasyon bir hedefe doğru ilerlerken engellerle karşılaştığımızda ortaya çıkıyor. Eğer gerçekten motive isek ve olumsuz hava koşulları veya yorgunluk gibi zorluklara katlanmayı göze alacak nedenlerimiz varsa, bunları aşmak için çabalarız. Sadece istekli ve hayalleri olan insanlar, engeller karşısında vazgeçebilirler. Fakat motivasyonu yüksek olan insanlar engelleri aşmanın yolunu bir şekilde bulur hatta belki bu engelleri birer gelişim fırsatına dönüştürür.

             Özetlemek gerekirse, iyi bir motivasyon kaynağı, sebeplerden gelir. Ulaşmak istediğiniz hedefte, yolunuza çıkacak engellerle başa çıkabilecek gücü, o hedefe “neden” ulaşmak istediğiniz belirler. O sebeple yaptığınız veya yapmak istediğiniz şeyler için ilk önce kendiniz  “neden yapıyorum” sorusunu sorun. Heyecan verici bir cevabınız olduğunda engeller sizi yıldırmayacaktır.

Yazar: Büşra Nurefşan

×

×