Aile ve Çift Terapisi

Aile ve çiftlerin maruz kaldığı zorluklar karşısında, bireysel ve ilişkisel değişimi ve gelişimi merkeze alan terapi yöntemidir. Bireylerin karşılaştıkları ilişkisel ve ailesel sorunlara karşı birlikte yürütülen sürecin bütünüdür.

Aile ve çift terapisinde amaç, aile içinde ve çiftler arasında yaşanan zorlu ve sıkıntılı süreçlerin ele alınarak çatışmaların çözülebilmesi ve tüm aile üyelerinin sağlıklı yönde değişiminin ve gelişiminin sağlanmasıdır. Hem aile içi ilişkileri düzenlenmesi hem de diğer insanlar ve durumlar ile ilişkilerin düzenlenmesi hedeflenmektedir.

"Çift Ve Aile Terapisinde Amaç Çift Etkileşimlerini İncelemek"

Çift ve aile terapisinde amaç çift etkileşimlerini incelemek, uyum bozucu iş ve davranış kalıplarını yeniden organize etmek, gerileyici uyumsuz davranışların bozuk evlilik etkileşimlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını saptamak, bir tedavi ve tanı planı düzenleyerek çiftin bunu anlamasını sağlamak çıktığı motivasyonları harekete geçirmek için terapist ile güvene dayalı terapötik bir ilişki geliştirmek ve terapi planı yürütmektir. Çift terapisi, çiftin ilişki kalıplarını değerlendirerek sorun yaratan tutumları değiştirmede çifte rehberlik eder.