Anne Bebek Arasındaki Bağ

Bütün uzmanların hemfikir olduğu bir konu anne ile bebek arasındaki bağın çok önemli olduğu ve doğumdan önce, bebeğin ana rahmine düşmesiyle başladığıdır. Bebeğin anne rahminde ihtiyacı olan oksijeni ve kan akışını sağlayan, bebeği büyütüp dünyaya getiren kişi annedir. Hamilelikte başlayan bu bağ doğumla birlikte yeni bir boyut kazanır. Annenin tutumuna bağlı olarak ya daha da güçlenecektir ya da azalacaktır.

Birçok anne bebeğiyle arasında kendiliğinden bir bağ oluşacağını düşünür, doğumdan hemen sonra bu bağ oluşmadığında ise ümitsizliğe kapılabilir. Oysa anne ile bebek arasındaki bağ bazı annelerde doğumdan hemen sonraki birkaç saatte gelişebilir, bazı annelerde ise bu bağın oluşması birkaç günü veya bir haftayı bulabilir. 

Anne ile bebek arasında bağın oluşması ve gelişmesi için birtakım yollar vardır. Örneğin hastanede doğum yapan annenin kucağına göbek bağı kesilen bebek hemen verilir ve bağın hemen oluşması sağlanmaya çalışılır. Hastane sonrası evde de yapılması gerekenler vardır. Öncelikle annenin bebeğine dokunması ve sarılması önemlidir. Ten teması anne bebek bağını güçlendirecek en önemli faktördür. Bu amaçla bebek ilk aylarında puset yerine kanguruda taşınabilir. Kanguruda taşınan bebekle anne bağının daha erken oluştuğu tespit edilmiştir. Bebeğiniz ağladığında onu kucağınıza alın, emzirin, emzirirken elleriyle size dokunmasını sağlayın. Emzirmek anneyle kurulan bağı güçlendirecektir. Bebeğinizle konuşun, ona ninniler söyleyin. Sevildiğini ve değerli olduğunu hissettirin.

Anne ile bebek arasındaki bağ ne kadar erken ve güçlü kurulursa, bebeğin ilerideki insan ilişkileri o kadar sağlıklı olur. Ancak bu önerilerin gerçekleşmesi için öncelikle annenin ruhsal durumunun sağlıklı olması gerekir. Pek çok anne doğum sonrası depresyona girer ve depresif durum bebeğiyle ilişkilerini olumsuz etkiler. Bu dönemde anne eşinden, yakın aile çevresinden yardım ve destek almalıdır. Buna rağmen devam ediyorsa uzman desteği alması çok önemlidir. 

Günümüzde anneyle bebek arasındaki bağ olarak bahsettiğimiz kavramı genişleterek aile bağı olarak düşünmeliyiz. Bakım veren herkesin bebek ile bağ kurması, babaların da bebekleriyle bağ kurma çalışmalarına doğumdan hemen sonra başlaması önemlidir. Anneler için önerilen her şey babalar için de geçerlidir. Anne ve babasıyla karşılıksız ve güçlü sevgi bağları oluşan bebeklerin ileride daha sağlıklı ilişkiler kurması beklenmektedir.

                                                                                                                                                                                        Yazan Şeyma Bolat