Unorthodox Dizi İncelemesi

“Ben değilsem kim? Şimdi değilse ne zaman?”

Çarpıcı sıfatının en çok yakıştığı dizi olabilir. Gerçekler, gereklilikler ve kuralları dağıtan bir başkaldırı yolculuğu. Aslında hikâyenin teması klasik gibi gözükse de karakterler bir o kadar sıra dışı. Karakterlerin inşasındaki derinlik ana karakter dışındaki neredeyse her karakterle de empati yapabilmenizi sağlıyor. Dolayısıyla, her karakter kendi için de bir başrol gibi işlenmiş. 

Asıl kızımız Esther’ in yolculuğunda onun zorluklara karşı yürümeye devam etmesi, her lafıyla risk almasına rağmen yine de dobralığından ödün vermemesine şaşırıyorsunuz. Ne yalan söyleyeyim bazen keşke bende diye başlayan cümleler kurmanız olası.

Kültürel olarak da dinin çevresinde gerçekleşen birçok gelenek gözlemleyeceksiniz, karşılaştırmalar yapmaya müsait durumlarda bırakıyor dizi özellikle de Türk izleyiciye. Düğün gelenekleri hatta bizde televizyonlarda gösterilmese, Esther ve eşinin de gerdek gecesine bile konuk olacaksınız. Bu mini dizi de farklı kültürler, kültürlerin yetiştirdiği hem çok farklı hem de birbiriyle benzer karakterlerle tek gecede bitireceğinizi iddia ediyorum. Zaten topu topu 5 bölüm. Bence geç bile kaldınız.

 

Eda Işıl Sükan